Jesteś w: Strona główna / Opowiadanka

Opowiadanka

Jezioro Mamry

Dodano 2008-12-10

Tekst: Piotruś (Piotr Krzewiński)     Foto:OLUKE i Sławcio (Sławek Paniczko)

 

Podczas planowania wyjazdów nurkowych na Mazury większość z płetwonurków w Polsce bierze pod uwagę jezioro Mamry. Położone jest na terenie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to jeden z piękniejszych regionów Polski do odpoczynku w kontakcie z przyrodą, gdzie jeszcze można oddychać czystym powietrzem, kąpać się i nurkować w czystej wodzie

 

           

Jezioro Mamry jest jednym z większych jezior na Pojezierzu Mazurskim, posiadają powierzchnię wody 26,63 km.2 oraz 55 ha wysp, dł. linii brzegowej 28000 m. Do jeziora wpada rzeka Węgorapa. Największa zarejestrowana głębokość 43 m. Powstało ono w wyniku zalania niecki polodowcowej, urozmaicona rzeźba dna niecki wskazuje na skomplikowane pochodzenie basenu. Liczne wyspy które są rezerwatami ornitologicznymi i widokowymi, zdecydowane  podwodne stoki o nachyleniu nawet 50 stopni stanowią atrakcję do prowadzenia turystyki aktywnej. Widoczność pod wodą czasami potrafi zadziwić. Wiosną przejrzystość potrafi sięgać do około 8 m. latem spada do 4-5 m. Zimą potrafi być widać przerębel nawet z 15 m. Niestety wyniki te nie zawsze się sprawdzają.


            Aby dojechać do jeziora Mamry i do Letniej Bazy MCN, należy w Giżycku skierować się na Węgorzewo, przejechać przez nie cały czas prosto w kierunku na Korsze. Przejeżdżając  przez wioskę Trygort, na ostrym zakręcie w prawo, skręcamy w lewo w polną drogę. Dalej jedziemy około 900m, dojeżdżamy do tablicy z napisem MCN Baza Letnia, skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Mazurskiego Centrum Nurkowego im. Andrzeja Balona Tarasiewicza.


 Tam można skorzystać z porady o odpowiednim miejscu nurkowym w danym czasie oraz zanurkować pod fachowym okiem przewodnika podwodnego. Możliwość postoju przyczep kempingowych z dojściem do prądu. W bazie znajdują się łodzie którymi można dopłynąć do ciekawych miejsc nurkowych. Można też wykonać nurkowania stażowe na różne głębokości (do 41 m.). Z terenu bazy można zanurkować i zwiedzić podwodny tor przeszkód , zwany przez nas "Zabawkami",  wymyślony i zbudowany przez Balona, rozbudowywany przez ostatnie dziesięć lat przez płetwonurków MCN.


Na terenie tego toru znajdujemy tunel poziomy, pionowy, dzwon podwodny, platformę, zatopione wraki żaglówek i wiele innych atrakcji. Z bazy można też zanurkować na wraku statku „Arabella" zatopionego na 34 m.Na wraku "Arabelli" założyło swój dom :) wiele miętusów.


 

Baza jest jedynym miejscem w okolicy gdzie można naładować butlę powietrzem.

Jadąc dalej prosto przejeżdżamy most nad kan. Mazurskim i skręcamy w lewo, mijamy leśniczówkę „Mokre" i dojeżdżamy do pola namiotowego nad jeziorem. Tam można rozstawić namiot i spędzić kilka ciekawych dni rekreacyjno-nurkowych. Pole namiotowe jest też portem żeglarskim na którego terenie można zrobić zakupy w sklepie spożywczym. Z tego miejsca można zwiedzić kanał Mazurski oraz Kwaterę NDWL. Nurkując z plaży można obejrzeć bogatą roślinność w której stoją okazałe szczupaki i okonie.

 


Niestety nie wszyscy płetwonurkowie przyjeżdżają oglądać ryby, łowcy podwodni są niemile widziani. Kanał mazurski (niedokończony) mający połączyć j. Mamry z rz. Łyną, a to wiąże się z połączeniem Pojezierza Mazurskiego z M. Bałtyckim. Trasę tego szlaku wytyczono już w połowie XIX w. a różnica w poziomach pomiędzy Mamrami a rz. Łyną wynosi aż 111,2 m. Budowę rozpoczęto dopiero 1911. lecz wybuch I wojny Światowej przerwał prace, które wznowiono ponownie w 1934 r. Ze względu na wybuch II Wojny Światowej i późniejsze zmiany granic budowy nie dokończono. Warte do obejrzenia są budowle hydrotechniczne rozmieszczone na długości całego k. Mazurskiego (10 śluz i 2 jazy walcowo ruchowe). Wielu płetwonurków próbowało eksplorować ich okolice w celu znalezienia pamiątek z  czasów budowy, lecz słaba widoczność i duża ilość osadów dennych skutecznie strzeże skarbów kanału mazurskiego.

            Na zachodnim brzegu jeziora, tuż przy ujściu kanału mazurskiego, zbudowane zostały w okresie II Wojny Światowej niemieckie bunkry obronne Kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Na powierzchni ponad 250 hektarów zbudowanych zostało około 200 budowli wojskowych. Zespół ten powstał 18 km. od kwatery Hitlera w Gierłoży i był on połączony z nią linią kolejową. Kwatera NDWL z nieznanych powodów nie została wysadzona w powietrze. Zwiedzanie fortyfikacji wraz z kanałem mazurskim zajmuje tyle czasu ile powinna trwać przerwa pomiędzy nurkowaniami.

 

 


 

            Jadąc dalej za wioską Pniewo mamy drogowskaz na Kietlice, miejsce gdzie można zjeść dobre pierogi lub napić się piwa w malowniczo położonym gospodarstwie agroturystycznym. Tam można stanąć przyczepą kempingową i podłączyć się do prądu. Dojście do wody jest niewygodne (wysoki stok). Na terenie Jez. Mamry, przy wejściu do Jez. Kirsajty znajduje się stanowisko archeologiczne.

            Jezioro jest jednym z atrakcyjniejszych miejsc nurkowych na Pojezierzu Mazurskim i serdecznie zapraszamy do brania udziału w podwodnych przygodach na jego terenie. Ważne jest abyśmy przed przyjazdem zastanowili się co chcemy zobaczyć lub co osiągnąć. Pamiętajmy o tym iż ryby, którą zastrzelimy pod wodą, już więcej tam nie zobaczymy, więc warto się zastanowić. Płetwonurkowie z Mazurskiego Centrum Nurkowego im. Andrzeja Balona Tarasiewicza czują się tam gospodarzami, niechętnie widzą łowców podwodnych gdyż po wyjeździe tamtych już nic nie można obejrzeć ani pokazać innym. Starajmy się dbać o to co jest pod wodą.

 

miętus